Szanowni Państwo!


Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przekazane dane wykorzystywane będą w celu personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych. Wyjaśniamy, że wyrażenie zgody na przekazanie danych jest dobrowolne. Po wyrażeniu zgody w szczególności mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych osobowych, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Wyjaśniamy ponadto, że dane te przechowywane są jedynie przez okres niezbędny do dla prawidłowego wykonywania celu, w którym dane te zostały pobrane.

Dla lepiej dostosowanej do Państwa potrzeb personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych, prosimy także o wyrażenie zgody na przekazanie danych do zaufanych partnerów. Wyjaśniamy, że podanie zgody jest dobrowolne.

Prosimy ponadto o wyrażenie zgody na przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym. Wyjaśniamy, że powyższe służy celom marketingu produktów własnych, w celom analitycznym oraz w celom personalizacji serwisu. Mają Państwo prawo dostępu do tych informacji, a także istnieje możliwości określenia warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez Państwa telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi. Informujemy, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Jednocześnie wyjaśniamy, że szczegółowe informacje o celach przetwarzania danych osobowych, ich odbiorcach, a także inne istotne dla Państwa wiadomości, zawarte są w Polityce Prywatności.
Rezygnacja z karty kredytowej online – jak to zrobić? + wzór

Karta kredytowa to produkt, który posada chyba już każdy. Dzięki niej zakupy i płatności w internecie są łatwiejsze. Kusi odroczona spłata. A co jeśli chcesz z niej zrezygnować? Jak zrezygnować z karty kredytowej online?

Rezygnacja z karty kredytowej online – jak to zrobić? + wzór
2018-11-19

Karta kredytowa to dla wielu klientów instytucji bankowych zbawienie, jednak dla niektórych może okazać się zbyt dużą pokusą. Decydując się na taki produkt, tradycyjnie zostajemy zobowiązani do podpisania umowy na czas określony. Mimo to może zdarzyć się sytuacja, że wskutek zmian warunków umowy, wysokich opłat lub po prostu braku zapotrzebowania na wymaganą ilość transakcji, chcemy zrezygnować z karty kredytowej. Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Karta kredytowa online


Bardzo często – zarówno w teorii, jak i praktyce – karty kredytowe mylone są z kartami debetowymi. Jedna drobna pomyłka może nas wiele kosztować. Dlatego warto przypomnieć, czym różnią się te dwa produkty bankowe. Zakładając standardowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, otrzymujemy kartę płatniczą – debetową. Z reguły za jej wyrobienie nie musimy nic płacić, ponieważ jest to po prostu dodatek do naszego konta. Służy ona do wykonywania transakcji bezgotówkowych. To znaczy, że możemy jej użyć podczas zakupów online, w sklepie stacjonarnym czy też wypłacać nią pieniądze z bankomatu. Środki, którymi zarządzamy, płacąc taką kartą, należą do nas. Jeśli wpłacimy na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy 200 zł, to kwota do wydania wynosi dokładnie tyle samo. Wszystko zależy od obecnego salda konta.

Jak wygląda sytuacja z kartą kredytową? Podstawową różnicą między tym produktem bankowym a kartą debetową jest fakt, że nie łączy się z naszym kontem. Oznacza to, że możemy z niej korzystać bez względu na to, czy na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym mamy 500 zł a może 0 zł. Pieniądze, którymi zarządzamy, należą do banku, a my po wydaniu określonej sumy jesteśmy zobowiązani ją oddać. Decydując się na kartę kredytową, wybieramy górny limit dostępnych do wykorzystania środków. Jeśli stwierdzimy, że potrzebujemy 5 000 zł, wówczas od pierwszego dnia korzystania z produktu będziemy mogli dysponować taką kwotą. Jest to kredyt udzielany przez bank, tylko po prostu w innej formie.

Rezygnacja z karty kredytowej – powody


Korzystając z karty kredytowej, musimy pamiętać o tym, ile wynosi okres bezodsetkowy obowiązujący w danej instytucji. Składa się on z:

 • Cyklu rozliczeniowego, czyli okresu, po jakim bank wystawia nam wyciąg z rachunku, na którym widnieją informacje na temat salda, minimalnej kwoty do zapłaty oraz terminu jej uiszczenia. Zazwyczaj wynosi on 30 dni. Jeśli limit naszej karty wynosi 5 000 zł, wydając 2 000 zł, do naszej dyspozycji nadal pozostają 3 000 zł. Jednak kiedy musimy spłacić wykorzystaną kwotę pieniędzy?

 • Czasu na spłatę zadłużenia – to nasza odpowiedź na powyższe pytanie. W zależności od instytucji może on wynosić 28, 21 czy 31 dni. To czas, który pozostaje nam po odliczeniu cyklu rozliczeniowego od okresu bezodsetkowego. Jeśli okres bezodsetkowy wynosi 51 dni, wówczas na spłatę zadłużenia mamy 21 dni.


Jeśli uda nam się spłacić zobowiązanie w okresie bezodsetkowym, spełniając wszystkie dodatkowe warunki, czyli przykładowo ilość wykonanych transakcji bezgotówkowych, wówczas nie poniesiemy żadnych innych kosztów. Jednak w sytuacji, kiedy nie będziemy w stanie tego zrobić, zostanie nam naliczone oprocentowanie. Jest to jeden z powodów, przez który po dokonaniu całkowitej spłaty postanawiamy zamknąć kartę kredytową. Dlaczego?

Minimalna kwota do zapłaty pod koniec każdego terminu spłaty wynosi przykładowo w Millennium Bank 5% salda zadłużenia karty kredytowej. Pozostałą sumę możemy rozłożyć na raty. Jednak zostanie od niej naliczone oprocentowanie, które dla wielu osób może okazać się zbyt duże. Ten produkt charakteryzuje się najwyższym oprocentowaniem z wszystkich udzielanych kredytów przez banki. Jego maksymalna wartość może być równa nawet czterokrotności stopy lombardowej NBP, która od 5 marca 2015 roku wynosi 2.50%. Dodatkowo należy liczyć się z opłatami za monity, czyli powiadomienia o konieczności spłaty zadłużenia. Jednak zdarzają się również niższe wartości. Przykładowo T-Mobile Usługi Bankowe proponuje swoim klientom oprocentowanie w skali roku równe 9.9%.

Jeśli nasze zadłużenie to 2 000 zł, a oprocentowanie w skali roku wynosi 10%, wówczas odsetki za każdy dzień zwłoki wyniosą 0,55 gr. Kiedy nie spłacimy długu przez dwa miesiąc, kwota wzrośnie już do około 33,55 zł. Dodatkowo należy doliczyć koszt monitów oraz ewentualne czynności windykacyjne.

 • 25 zł monit pocztowy,

 • 9 zł monit przez telefon,

 • 25 zł telefoniczne wezwanie do zapłaty,

 • 50 zł przekazanie sprawy zewnętrznej firmie windykacyjnej,

 • 50 zł windykacja terenowa.


Wypowiedzenie umowy karty kredytowej – inne powody


Innymi powodami chęci wypowiedzenia umowy może być między innymi:

 • Brak zapotrzebowania na wykonywanie wymaganej ilości transakcji bezgotówkowych. W takich sytuacjach będziemy musieli zapłacić opłatę za obsługę karty kredytowej. W zależności od instytucji może ona wynosić: Millennium Bank – 7.99 zł, BGŻ BNP Paribas – 6 zł, T-Mobile Usługi Bankowe – 8 zł.

 • Zakończenie promocji, często decydujemy się na skorzystanie z danego produktu bankowego, ponieważ zostaliśmy skuszeni atrakcyjnymi warunkami wynikającymi z promocji. Jednak po jej zakończeniu podlegamy standardowym zasadom tak jak wszyscy klienci banku.

 • Zmiana warunków, dzięki którym możemy korzystać z karty za darmo.

 • Obniżenie zdolności kredytowej, co uniemożliwia nam otrzymanie standardowego wsparcia finansowego.

 • Naliczenie wysokich opłat za transakcje gotówkowe – jeśli przez pomyłkę wybierzemy 2 000 zł z bankomatu kartą kredytową, możemy zapłacić nawet 500 zł!


Powodów może być o wiele więcej, my podaliśmy tylko kilka najpopularniejszych.

Wypowiedzenie karty kredytowej wzór


Warunki możliwości wypowiedzenia karty kredytowej powinny być określone w umowie. Dlatego przed wysłaniem odpowiedniego wniosku musimy dokładnie przeanalizować znajdujące się w w nim zapisy. Jeśli nie znajdziemy nic na ten temat, wówczas obowiązują nas regulacje zawarte w kodeksie cywilnym. W takiej sytuacji jednym z warunków będzie zapewne spłata całego zadłużenia wobec banku. Jeśli wszystkie opłaty zostały uiszczone, wówczas możemy złożyć wniosek w dowolnym momencie. Standardowo okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, jednak podkreślamy, że wszystko zależy od instytucji. Warto pamiętać, że wszelkie opłaty roczne czy te za wydanie karty nie podlegają zwrotowi!

Jak złożyć wypowiedzenie?


Możliwości jest kilka. Wszystko zależy od sposobu zawarcia umowy i rozwiązań, jakie proponuje dana instytucja. Jak to wygląda w praktyce?

 • BGŻ BNP Paribas w umowie karty kredytowej umieszcza informację o możliwości wypowiedzenia z upływem miesiąca. Warunkiem jest złożenie odpowiedniego dokumentu w formie pisemnej. Okres wypowiedzenia będzie liczony od momentu dostarczenia wniosku do oddziału banku. Z kolei wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym może nastąpić w przypadku wprowadzenia nowych warunków przed podpisaniem nowej umowy.

 • Millennium Bank informuje, że posiadacz karty może złożyć miesięczne wypowiedzenie w formie pisemnej lub za pośrednictwem COT, czyli Centrum Obsługi Telefonicznej. Jesteśmy oczywiście zobowiązani do uregulowania wszelkich należności. Mamy również możliwość złożenia wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia opłat w przypadku zmian warunków umowy.


Jednak z inną procedurą wypowiedzenia umowy karty kredytowej mamy do czynienia w przypadku T-Mobile Usługi Bankowe. Czytając regulamin, znajdziemy informację, że Bank uznaje, że umowa została wypowiedziana przez klienta, jeśli zastrzegł wszystkie karty i złożył odpowiednią dyspozycję. Następnie, jeśli w ciągu 30 dni nie będziemy wnioskować o nową kartę, wówczas Bank uznaje wypowiedzenie.

 1. Logujemy się do systemu bankowości T-Mobile.

 2. Wchodzimy w zakładkę karty i wybieramy tę, którą chcemy zamknąć.

 3. Klikamy sekcję “Zarządzaj”, a następnie “Zmień status”.

 4. Wybieramy możliwość “Zastrzeżona”. Zatwierdzamy przez kliknięcie przycisku “Zmień status”.

 5. Potwierdzamy wszystko SMS-em i gotowe.


Ponadto należy uregulować wszelkie zobowiązania wobec banku. Ostatnim warunkiem jest niewykazywanie w dwóch kolejnych wyciągach po zamknięciu karty zadłużenia wynikającego z “Minimalnej kwoty do spłaty” oraz “Kwoty całkowitego zadłużenia”. Dyspozycję o zamknięciu można wydać poprzez wiadomość wysłanej przez bankowość internetową lub pisemnym oświadczeniem. W razie pytań należy kontaktować się z konsultantem, który pozostaje do naszej dyspozycji pod numerem całodobowej infolinii. W ten sposób można również dokonać zastrzeżenia kart.

Wniosek o rezygnację z karty kredytowej


Aby sprawnie złożyć wypowiedzenie umowy karty kredytowej, należy spłacić całe zadłużenie, posiadać ze sobą dokument tożsamości oraz odpowiednio przygotowany dokument. Dokument powinien zawierać:

 • nasze dane,

 • dane banku,

 • nagłówek,

 • numer i serię dokumentu tożsamości,

 • numer PESEL,

 • adres zamieszkania,

 • dane dotyczące karty kredytowej,

 • miejscowość, datę,

 • nasz podpis.


WZÓR

 

Warszawa, 12.05.2018 r.


Jan Nowak

ul. Ćwiartki 3/4

00-950 Warszawa

 

Bank XYZ


ul. Bankowa 8


00-950 Warszawa


 

 

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej


 

Ja, niżej podpisany ……………………………………………………… (imię i nazwisko) PESEL ………………………………(numer PESEL), legitymujący się dokumentem……………………………………. (numer i seria dokumentu), zamieszkały w …………………………………….. (adres zamieszkania) oświadczam, że wypowiadam limit kredytowy oraz umowę karty kredytowej……………………….. (numer umowy), na podstawie której została wydana karta kredytowe: …………………….. (numer karty kredytowej), ……….. (data ważności), …………………………….. (imię i nazwisko posiadacza).

 

Miejscowość i data                                                                                                                                                                                          Podpis posiadacza


 
Rezygnacja z karty kredytowej online – jak to zrobić? + wzór
4 (80%) 1 głosów


Wujek Sknerus Banner
Wujek Sknerus Banner
Wujek Sknerus Banner
Wujek Sknerus Banner
Wujek Sknerus Banner

Wujek Sknerus Banner

Wujek Sknerus Banner

Wujek Sknerus Banner